Strona główna

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Archiwum

baner archiwum

Termin: 20 lipca 2025 r.  

Miejsce: targowisko "Mój Rynek" w Pruchniku

Organizator: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku

Współorganizatorzy: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej w Pruchniku

Partner: Urząd Miejski w Pruchniku

Prezentacja sztuki ludowej objętej programem „ginąc zawody” połączona z pokazem warsztatu pracy wybranych twórców. Jarmark posiada formułę otwartą – zainteresowanych twórców ludowych prosimy o kontakt z CK w Przemyślu.

Plenerowa impreza, organizowana na zabytkowym Rynku w Pruchniku, której głównym celem jest popularyzacja dorobku twórców z dziedzin objętych programem "Ginące zawody". Jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.

Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Dziś "sochaczki" to prawdziwy festiwal sztuki ludowej.

Impreza  organizowana jest  przez  Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej i Urząd Miasta w Pruchniku. Twórcy ludowi i rękodzielnicy prezentują, sprzedają, a także  wykonują swoje dzieła. Oprócz „ginących zawodów” takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo czy rymarstwo, zobaczyć można na Jarmarku inne wytwory tradycyjnego rzemiosła, m.in. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów.

Kontakt:

Dział Dziedzictwa Kulturowego i Edukacji

Beata Nowakowska-Dzwonnik

Tel. 16 678 20 09 wew. 531

e-mail: b.nowakowska@ck.przemysl.pl