Film „Weigl-Zwyciężyć tyfus”

plakat_Weigl_F_B-premiera-Przemyśl
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2024-05-16 17:00 - 22:00

Już 16 maja (czwartek) 2024 r. zapraszamy do Kina Centrum na godz. 18.00 na przemyski pokaz filmu pn. "Weigl. Zwyciężyć tyfus", który przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru, będącego tegorocznym bohaterem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Osób z Niepełnosprawnościami. 

Rudolf Weigl jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji leku. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla, nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje  szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.

„Weigl-Zwyciężyć tyfus” to pełnometrażowy 90-minutowy film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego. W rolę profesora Weigla wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie zobaczymy m.in.: Tomasza Stockingera, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Lesława Żurka, Macieja Słotę, aktorów scen rzeszowskich -  Dagny Mikoś i Mateusza Mikosia. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zdjęcia odpowiadał Mariusz Konopka.

Film powstał w ramach cyklu „Polscy Wizjonerzy”, którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców. 

Zdjęcia do filmu kręcone były na Podkarpaciu w takich miejscach jak:

- Muzeum Historyczne w Dukli,

- Pałac Załuskich w Iwoniczu,

- Sanocki Skansen,

- Szkoła Medyczna w Jaśle,

- Fort Werner w Żurawicy.

W nagraniach na terenie fortu „Werner” udział wzięli m.in. członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. a także słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducenta filmu. Sponsorem wspierającym jest  GAZ-SYSTEMfirmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.

Jego premiera odbyła się  20 listopada 2023 roku w warszawskim kinie Luna.

Po pokazie filmu zaplanowane zostało spotkanie z zaproszonymi gośćmi. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki do pobranie w kasie Centrum Kulturalnego (ul. Konarskiego 9).

Serdecznie zapraszamy!

 

O filmie w mediach:

O Rudolfie Weiglu na forcie Werner

Na Podkarpaciu powstaje film o Rudolfie Weiglu

Podkarpackie w polskim filmie

 

 

 

 
 

Terminy

  • 2024-05-16 17:00 - 22:00