• Slider 585
  • Slider 599
  • Slider 584
  • Slider 587
  • Slider 608
  • Slider 604
  • Slider 609
  • Slider 483

Udany występ „Garderoby” w Teatrze Kamienica

14 września na deskach Teatru Kamienica w Warszawie wystąpiła gościnnie Grupa Teatralna „Garderoba” ze spektaklem opartym na tekstach dziennika Reni Spiegel, młodej przemyślanki, zamordowanej tydzień po skończeniu 18 lat na ulicy getta w Przemyślu w 1942 r.

Renia, uczennica przemyskiej szkoły, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zaczęła pisać pamiętnik, później z niezwykłą dojrzałością opisywała codzienne  życie w okupowanym Przemyślu, tragedię ludzi żyjących w getcie. Blisko 700 stron dziennika Reni, ukazujących okres od 1939 do 1942, stanowi wgląd w życie dziewczyny i miasta, jest dowodem i świadectwem wojennych okrucieństw. Swoje notatki uzupełniała wierszami, w których uwidocznił się jej niebywały talent i wrażliwość. Dziennik, który jakimś cudem ocalał,  trafił do rąk jej młodszej siostry Ariany Bellak, która po wojnie wyemigrowała do Nowego Jorku. W 2014 r.  pokazała go pracującemu w USA polskiemu reżyserowi  - Tomaszowi Magierskiemu. Dzięki jego inicjatywie w 2015 r.  zapiski Reni Spiegel zostały wydane, a na ich podstawie powstał  scenariusz przedstawienia autorstwa reżysera. Przygotowanie spektaklu teatralnego Tomasz Magierski zaproponował Grupie Teatralnej „Garderoba”, działającej w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Grupa pracująca pod kierunkiem reżyser Barbary Płocicy wystawiła go po raz pierwszy w Przemyślu 26 stycznia w ramach przemyskiej części obchodów VIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po niezwykle udanej premierze młodych przemyskich aktorów zaproszono na występ w Warszawie. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez warszawską publiczność, która występ „Garderoby” nagrodziła długimi, gorącymi brawami. Młodych artystów oklaskiwali m.in. aktorzy: Małgorzata Potocka, Krzysztof Pieczyński, wykładowca Akademii Teatralnej Jan Zdziarski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Marian Turski, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Jan Śpiewak oraz Hanna Bondarewska,  aktorka i założycielka Ambassador Theater International Cultural Center w Waszyngtonie.

Po spektaklu jego twórcy zebrali wiele podziękowań i gratulacji od znawców teatru. Złożyły je również byłe wychowanki "Garderoby", obecnie mieszkające w stolicy: scenograf Natalia Jarosiewicz i aktorka Teatru Kamienica Gracja Niedźwiedź.

W obsadzie spektaklu wystąpili Aleksandra Bernatek (jako Reni), Dominik Buksa, Denis Firat, Eliza Kochanowicz, Jan Kornecki, Hubert Kurek, Zuzanna Szott, Klaudia Wiśniowska. Scenariusz: Tomasz Magierski, reżyseria: Barbara Płocica, muzyka: Wiktor Marut, scenografia: Halina Paszkowska, rekwizyty: Mariusz Inglot, światło i dźwięk: Ireneusz Kolaszko, Jacek Dubiel.

 

Zdjęcie: www.facebook.com/reniaspiegel

 

 

Zdjęcie: www.facebook.com/reniaspiegel

 

 

Zdjęcie: Krystyna Juźwińska

 

 

Krzysztof Pieczyński oraz Hanna Bondarewska z Aleksandrą Bernatek
zdjęcie Tomasz Magierski

 

 

Byłe członkinie "Garderoby" - Natalia Jarosiewicz i Gracja Niedźwiedź  podziwiały grę  młodszych kolegów
zdjęcie: Tomasz Magierski

 

 

Pan Marian Turski składa gratulacje reżyser Barbarze Płocicy
zdjęcie: Tomasz Magierski

 

 

 

Zobacz fragmenty spektaklu:

https://www.facebook.com/reniaspiegel/videos/1814375508806948/

https://www.facebook.com/reniaspiegel/videos/1808489252728907/

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2020 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone