• Slider 796
  • Slider 798
  • Slider 806
  • Slider 802
  • Slider 803
  • Slider 795
  • Slider 799
  • Slider 800

Jak świętowaliśmy Jubileusz

Projekt „Treści na lat 30” był pomysłem, który zrodził się jako jedna z form działalności instytucji w czasie pandemii, kiedy funkcjonowanie w tradycyjnej stacjonarnej formie przez liczne ograniczenia było utrudnione. Jak wiele podobnych instytucji na całym świecie, postanowiliśmy przenieść swoją działalność do sieci. Część wydarzeń, które na stałe wpisane są w kalendarz naszych imprez zostało w najlepszy możliwy sposób tam przeniesione, jednak pojawiło się też kilka całkiem nowych projektów w odpowiedzi na pandemiczny czas, będących odskocznią i próbą tchnięcia w naszych odbiorców odrobiny optymizmu w tak trudnej rzeczywistości.                                                               

Wśród nich znalazł się projekt pn. „Treści na lat 30”, u którego początku stała refleksja grupy pracowników, że w 2021 roku, instytucja obchodzić będzie swoje 30-lecie pod nazwą Centrum Kulturalne w Przemyślu. Zanim dobrnęliśmy do „wisienki na torcie”, czyli uroczystego jubileuszu, który odbył się w naszej siedzibie 31 maja 2022 r., przeprowadziliśmy szereg różnych działań, które trwały w sieci ponad rok, a do efektów części z nich wciąż jest dostęp – co jest niewątpliwym plusem działań podejmowanych online. W ciągu roku udało nam się stworzyć 14 filmów w ramach tytułowego cyklu „Treści na lat 30”, w których staraliśmy się opowiadać o naszej instytucji, przybliżać ciekawostki, nieoczywiste fakty i pokazywać archiwalne „wykopaliska” w – mamy nadzieję – humorystyczny sposób. Wszystkie filmy wciąż dostępne są na naszym kanale YouTube, do którego odwiedzin gorąco zapraszamy: CK Przemyśl - YouTube .

Oprócz filmów, organizowaliśmy konkursy z nagrodami dla naszych odbiorców. Ważnym wydarzeniem były też Dni Otwarte CK, podczas których naszą instytucję odwiedziło około 300 dzieci z przemyskich i podprzemyskich szkół. Więcej o tym wydarzeniu można dowiedzieć się z naszego filmu z relacją z Dni Otwartych i podejrzeć w fotorelacji -  Dni Otwarte dla szkół.

Powodzenie naszego cyklu skłoniło nas do zorganizowania finału naszego projektu, czyli uroczystości jubileuszowej. W piękny słoneczny majowy dzień 31 maja, nasza sala widowiskowa wypełniła się wspaniałymi gośćmi. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, służb mundurowych i mediów.

 

Jubileusz rozpoczęła uroczysta ceremonia wręczenia odznaczeń dla wybranych pracowników. Odznaczenia państwowe - Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę otrzymali Dorota Pantuła-Ferlejko, Halina Paszkowska, Helena Piaskowska, Magdalena Grygowicz, Ireneusz Kolaszko i Maria Wróbel, a wręczyła je wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

fot. Łukasz Kisielica

Przyjemność przekazania kolejnych wyróżnień, odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przypadła w udziale członkowi zarządu województwa podkarpackiego Annie Huk. Otrzymali je Piotr Bałajan, Sylwia Błaut-Kowalczyk, Agata Hemon, Krystyna Juźwińska, Piotr Krygowski i Maria Jolanta Nowak.

fot. Łukasz Kisielica

 

Podczas naszego spotkania nie mogło też zabraknąć widowiskowych elementów artystycznych. Na scenie dwukrotnie zaprezentował się działający od 35 lat w Centrum Kulturalnym Zespół Taneczny „Koralik”, który od zgromadzonej publiczności zebrał gromkie brawa. Musiały pojawić się też różnorakie podziękowania. Wraz z upominkami otrzymali je przedstawiciele instytucji i organizacji, którzy od lat współorganizują z nami wydarzenia kulturalne i artystyczne. Nie mogło zabraknąć też podziękowań dla tych, którzy tworzyli trzon i rozwijali działalność Centrum Kulturalnego przez minione 30 lat, czyli dla obecnych i emerytowanych pracowników. Przy tej okazji pojawiło się też wiele wspomnień, wzruszeń i wspólnych pamiątkowych zdjęć.

 

fot. Łukasz Kisielica


Naszym jubileuszowym gościom zaprezentowaliśmy jubileuszowy film, który jednocześnie jest ostatnim 15-tym odcinkiem wieńczącym nasz cykl i do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy:  Film jubileuszowy |ODC. 15| Treści na lat 30. Bardzo miłym akcentem była ogromna ilość podziękowań, listów gratulacyjnych, kwiatów i unikatowych pamiątek, którymi obdarowali nas goście. Po zakończeniu części oficjalnej Jubileuszu, można było zwiedzić dwie wystawy przygotowane z tej okazji. W Galerii Hol zaprezentowane zostały prace dzieci uczestniczących w Dniach Otwartych CK – były to kolorowe, okolicznościowe urodzinowe plakaty oraz duże makiety naszego budynku wykonane z kartonu. Z kolei w Galerii 12 można było zobaczyć historię naszej instytucji sięgając do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i powstania naszego gmachu, aż po czasy obecne i wszelkie wydarzenie organizowane w instytucji i poza nią. Można było również zapoznać się z zespołami i klubami działającymi w CK, obejrzeć nasze publikacje i archiwalne kroniki.

Jak przystało na Jubileusz, nie mogło też zabraknąć urodzinowego tortu. Poczęstunek ten był początkiem części mniej oficjalnej w Klubie „Piwnice”, gdzie przez jeszcze długi czas trwały rozmowy, wspomnienia przeplatane śmiechem w doskonałej atmosferze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jubileuszu: "Treści na lat 30".

 

Katarzyna Medelczyk-Szkółka

 

fot. Łukasz Kisielica

 

 

fot. Adam Medelczyk


Dziękujemy wszystkim gościom za spotkanie i odwiedziny. Mamy nadzieję, że będziemy z sukcesem dalej aktywnie działać na niwie kultury, a sobie życzymy kolejnych wspaniałych jubileuszy!

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone