• Slider 719
  • Slider 716
  • Slider 717
  • Slider 720
  • Slider 707
  • Slider 711
  • Slider 712
  • Slider 648
  • Slider 718

III Biesiada nad Morawskim Łęgiem

Protokół

z obrad jury III BIESIADY NAD MORAWSKIM ŁĘGIEM –

prezentacji tradycyjnych potraw wiejskich w Morawsku, 4 października 2015 r.


Komisja oceniająca w składzie:

- Agata Nowak, plastyk z Centrum Kulturalnego w Przemyślu,

- Krystyna Trojanowska, folklorysta z Jarosławia,

- Krzysztof Zieliński, Dyrektor ds. promocji Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie

stwierdza, że do III edycji konkursu przystąpiło siedem zespołów, które zaprezentowały regulaminowe tradycyjne potrawy: gotowaną z fasoli/grochu i ciasto drożdżowe z owocami sezonowymi oraz autentyczne przedmioty użyteczne dawnego gospodarstwa. Konkurs ukazał różnorodność sposobów wykonania potraw na bazie jednego warzywa, pochodzącego z naszego regionu i produkowanego w każdym gospodarstwie.

Komisja po degustacji zgłoszonych do konkursu potraw, obejrzeniu rekwizytów i ogólnej prezentacji stoisk oraz rozeznaniu zgodności potraw konkursowych z tradycyjną kuchnią regionalną, przyznała nagrody za całokształt prezentacji:

I nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł (sześćset złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Zespołu z Kisielowa,

II nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” z Morawska,

III nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.Ponadto komisja przyznała równorzędne wyróżnienia w wysokości po 200 zł (dwieście złotych) każde, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Wójta Gminy Jarosław dla:

- Stowarzyszenia „Nad Sanem” w Kostkowie za różnorodność potraw z fasoli i grochu oraz mątewkę,

- Zespołu z Maćkówki za zupę z fasoli Jaśka z lanym ciastem i za bogactwo zachowanych przedmiotów dawnej kuchni,

- Stowarzyszenia „Kobiety dla Makowiska” za wyrafinowany smak starodawnej zupy grochowej i zostający w pamięci smak placka drożdżowego z jabłkami,

- Stowarzyszenia „Kobiet Aktywnych” w Surochowie za klopsiki fasolowe w sosie pomidorowym.

Mając w pamięci smak przygotowanych potraw i dań tegorocznych chcielibyśmy zaproponować na rok przyszły tradycyjną gotowaną potrawę z wykorzystaniem buraka oraz dyni, a także ciasta z wykorzystaniem dyni i marchewki.

Mamy też nadzieję, że zespoły i Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w przyszłorocznym konkursie większą wagę zwrócą na aranżację stoiska, a także wybór przedmiotu z dawnego gospodarstwa co ma duży wpływ przy wyborze zwycięzców konkursu.

Uczestnikom życzymy dalszej konsekwencji w przypominaniu kolejnych tradycyjnych potraw opartych na tradycjach kulinarnych naszego regionu.
Protokół

z posiedzenia komisji oceniającej z zespoły wykonujące inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej podczas

III BIESIADY NAD MORAWSKIM ŁĘGIEM - prezentacji tradycyjnych potraw wiejskich w Morawsku, 4 października 2015 r.

Komisja w składzie:

- Dorota Gunia, muzyk,

- Dominika Osypanko, muzyk

po wysłuchaniu siedmiu prezentacji postanowiła przyznać Główną Nagrodę w wysokości 300 zł (trzysta złotych), ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, dla Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego pod kierownictwem Łukasza Kowaliło, za inscenizowaną piosenkę pt. „Dzień z fasolą”.

Jury podkreśla w nagrodzonej prezentacji wysoki poziom artystyczny, wysoką muzykalność, ciekawą aranżację oraz humorystyczny charakter tekstu piosenki.

Jury życzy wytrwałości i sukcesów w dalszej pracy dla pozostałych prezentujących się grup muzycznych.

 

Zobacz fotorelację:

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone