• Slider 585
  • Slider 599
  • Slider 584
  • Slider 587
  • Slider 608
  • Slider 604
  • Slider 609
  • Slider 483

Finał projektu "Przemyskie Słowa Niepodległości"

 

Cały 2018 rok w Polsce wypełniony  jest tysiącami wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kameralnych wydarzeń realizowanych w szkołach, poprzez uroczystości w kościołach, obchody miejskie, spektakularne biegi i rajdy, koncerty i widowiska aż po obchody ogólnopolskie. Każde z nich jest wyjątkowe, bowiem wokół jednej idei jednoczą się tysiące Polaków – bez względu na wiek, czy poglądy.

Również Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło włączyć się we wspólne, radosne świętowanie. Jako że za każdym wielkim czynem – również czynem niepodległościowym stoją ludzie, dlatego to właśnie ludziom – a dokładniej Przemyślanom postanowiliśmy oddać głos. Było to możliwe dzięki realizacji projektu Przemyskie Słowa Niepodległości. Słowa, bowiem to właśnie wokół literatury zbudowana została idea naszej inicjatywy. Razem z Przemyślanami – od młodzieży po seniorów opracowaliśmy na końcowy efekt,  wspólną publikację z pracami uczestników, którą otrzyma każdy z przybyłych na finał gości  w dniu 16 listopada.

Zanim jednak publikacja powstała przeprowadziliśmy szereg wspólnych działań. Zawiązały się grupy projektowe: komiksowa, reportażowa (młodzież), poetycka i prozatorska (dorośli, seniorzy), które wzięły udział w szeregu prelekcji, warsztatów oraz wspólnych kreatywnych spotkań. Wszystkich uczestników, jak również zainteresowanych mieszkańców Przemyśla zaprosiliśmy na wstępie do udziału w otwartej prelekcji historycznej Listopad wolności. Przemyśl 1918, wygłoszonej przez przemyskiego historyka, znawcę regionu dr. Lucjana Faca. Prelekcja stanowiła podłoże merytoryczne do dalszej pracy. Później nastąpiła dwumiesięczna praca w grupach, której efekty – oryginalne komiksy, pełne emocji wiersze, opowiadania z Przemyślem i patriotyzmem w tle oraz reportaże – dzieło ciężkiej detektywistycznej pracy pokazują szerokiemu gronu osób jak Przemyślanie własnymi słowami opowiadają o tym, czym jest dla nich niepodległość, patriotyzm i ukochana Mała Ojczyzna.

W programie finałowej imprezy znajdzie się prezentacja wybranych utworów grup: poetyckiej i reportażowej, promocja publikacji  podsumowującej projekt,  występ artystyczny dzieci ze Studia AGA z CK w Przemyśl. Bedzie można obejrzeć także wystawę z pracami grupy komiksowej oraz zdjęcia relacjonujące przebieg całego projektu.

 

więcej o projekcie przeczytacie TUTAJ

 

Projekt Przemyskie Słowa Niepodległości dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2020 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone