8 września, godz. 18:00 - sala widowiskowa

Wydarzenie od: 2018-09-08

V FESTIWAL KULTURY RZECZPOSPOLITEJ - Dario Niccodemi „Scampolo” (Gałganek) - komedia liryczna w 3 aktach w wyk. Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, reż. Zbigniew Chrzanowski

Bilety: 20 zł

Historia spektaklu sięga roku 1946, kiedy to we lwowskim Teatrze Miniatur wystawiono włoską komedię Daria Niccodemi „Scampolo”, której polski tytuł brzmiał „Świderek”. To zabawna, ale i pełna wzruszeń, opowieść o sierocie imieniem Scampolo, która wyrzucona z domu przez ciotkę, musi znaleźć dla siebie miejsce na świecie. Podejmuje pracę służącej u studenta inżynierii. Pomiędzy dwójką młodych ludzi szybko nawiązuje się szczególna więź, która mogłaby przerodzić się w bliższą relację, gdyby nie… pozostali bohaterowie tej historii, którzy mają akurat do załatwienia własne interesy. Reżyser „Gałganka”, Zbigniew Chrzanowski, który postanowił przypomnieć lwowskiej publiczności ów spektakl, spędził wiele lat na poszukiwaniu tekstu sztuki przetłumaczonej przez Jarosława Iwaszkiewicza, która ostatni raz była pokazywana w Polsce niemal 70 lat temu. Wreszcie udało mu się dotrzeć do rękopisu suflerskiego, który znajdował się w archiwach wrocławskiego Ossolineum. Ten niecodzienny „powrót” spektaklu do Lwowa publiczność Polskiego Teatru Ludowego przyjęła wyjątkowo entuzjastycznie, mamy nadzieję, że spodoba się również przemyskiej publiczności.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu