• Slider 791
  • Slider 797
  • Slider 788
  • Slider 796
  • Slider 798
  • Slider 795
  • Slider 799
  • Slider 800
  • Slider 672

25 lat minęło...

24 października Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprosiło poetów i miłośników poezji na Doroczne Spotkanie Poetów. W tym roku impreza obchodziła piękny jubileusz, zorganizowano ją po raz dwudziesty piąty.

Początek „Dorocznego Spotkania Poetów” sięga roku 1994. Wtedy to, w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, odbyło się pierwsze „Spotkanie z poezją ludową”, zainicjowane przez Krystynę Trojanowską – ówczesnego instruktora Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Atmosfera Spotkań spodobała się tak bardzo jej uczestnikom, że z roku na rok przybywało ich zwolenników. Dlatego też  od 1997 r. postanowiono  zorganizować  oddzielną imprezę, pod nazwą Doroczne Spotkanie Poetów. Dzięki temu, że Spotkania przebiegają w niezobowiązującej, luźnej formie, bez presji związanej z rywalizacją, bez oceniania i narzucania form, gdzie wiek ani dorobek literacki uczestników nie mają znaczenia, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem.  Dla ludzi pióra jest to autentyczne, wielkie poetyckie święto. W tym roku ponownie padł rekord frekwencji, bowiem na spotkanie zgłosiło się dziewięćdziesięciu czterech poetów z różnych, czasem bardzo odległych stron Podkarpacia.

Jubileuszową uroczystość zorganizowano w sali widowiskowej CK. W tym roku spotkanie miało wyjątkową oprawę. Poeci mieli bowiem okazję wysłuchać  swoich wierszy w interpretacji aktorów Teatru „Fredreum”: Krystyny Maresch-Knapek, Pawła Ślimaka, Beaty Bartkowiak, Tadeusza Szczerbatego, Jadwigi Kuczyńskiej, Marcina Orłosia, Ewy Orłoś i Konrada Rodzenia. Podczas ich występu na ekranie kinowym prezentowano sylwetki uczestników spotkania.

Nie zabrakło też znakomitej muzyki w wykonaniu  przemyskiego zespołu AGAPE działającego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu, który zaprezentował się w następującym składzie:  Adam Hajduk (gitara klasyczna), Janusz Retmajer (gitara klasyczna), Justyna Szeler (śpiew).

Na pamiątkę spotkania wszyscy przybyli  goście otrzymali z rąk z-cy Dyrektora CK Janusza Zapotockiego „pachnące jeszcze drukiem” almanachy poetyckie pod redakcją Marii Jolanty Nowak z CK, zawierające wiersze podkarpackich poetów. Wiele ciepłych słów usłyszeli oni także od prowadzącej imprezę Agaty Hemon, kierownika Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK, która dziękowała im za to, że zechcieli podzielić się swoją twórczością i obdarować słuchaczy swoją wrażliwością oraz zupełnie niezwykłym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili uczestników na spotkanie klubowe podczas którego były wspólne zdjęcia, nie zabrakło także wielu miłych chwil na rozmowy, odnowienie starych znajomości, a także nawiązanie nowych – a wszystko to w duchu wszechobecnych muz poezji...

 

Zobacz fotorelację z jubileuszowego DSP

 

 

Jadwiga Kupiszewska

 

POEZJA PÓR ROKU

 

JOLANCIE NOWAK w podziękowaniu
za coroczne łączenie twórców
w Poetycką Antologię z okazji
XXV Dorocznych Spotkań Poetów 2019’

 

Wersami wierszy wędrujesz w wiosenne zadumanie
metaforą poetów odkrywasz marzenia
bielą śnieżyczek dotykasz skrzypiec muzyki wiatru
Podążasz w lato
Strofami wierszy wielokwiatowy budujesz plaster
utkany przędzą w jesienne sploty
Umykający czas przebytej drogi
przegląda album twarzy i zdarzeń
kreślonych barwą palety słowa
URODZINOWYCH marzeń i tęsknoty
W tym zamyśleniu zimowy pejzaż
w srebrzystych gwiazdkach rytmów poezji
nadzieję wróży na następną wiosnę
na wieści z podróży
To nic że czasem deszcz pada
wpisany w lazur bezchmurnego nieba
zatrzymaj radość w barwach pór roku
wierszach zebranych w kartki kalendarza
który wyznacza SPOTKANIA POETÓW
i ANTOLOGIĘ z bukietem polnych kwiatów

 

Przemyśl, 24 października 2019 r.

 

Wiersz napisany przez jedną z uczestniczek Spotkania w podziękowaniu za 25. lat tworzenia poetyckiego święta dla ‘ludzi pióra’.

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone