• Slider 719
  • Slider 716
  • Slider 717
  • Slider 714
  • Slider 707
  • Slider 711
  • Slider 712
  • Slider 648
  • Slider 718

19. Międzynarodowy festiwal Jazzowy "Jazz Bez" - Mikołajki Jazzowe

 

 

PROGRAM
XIX Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez..."
Centrum Kulturalne w Przemyślu
2 – 8 grudnia 2019 r.

2 – 5 grudnia - Polsko – ukraińskie warsztaty jazzowe dla młodzieży
Wykładowcy:
- Katarzyna Mirowska – wokal
- Adam Wendt – instrumenty dęte
- Kazimierz Jonkisz – perkusja
- Tomasz Grabowy – gitara basowa, kontrabas
- Rafał Karasiewicz – instrumenty klawiszowe

5 grudnia 2019 – Koncert Finałowy uczestników warsztatów Sala widowiskowa godz. 19.00
Bilety: 20 zł

 

Koncerty, godz. 19.00 - cena biletu 20 zł:

6 grudnia 2019
KRZESIMIR DĘBSKI & Karasiewicz Power Set (PL) - sala widowiskowa

- Krzesimir Dębski – violin
- Rafał Karasiewicz – keybords
- Tomasz Grabowy – bass guitars
- Adam Wendt – baritone sax
- Tomasz Pacanowski – guitars
- Artur Lipiński - drums

Karasiewicz Power Set + Krzesimir Dębski - Istniejący od z górą czterech lat kwintet pianisty, dyrygenta i kompozytora, uprawiający zelektryfikowany jazz z zawoalowanymi elementami funky i bluesa oraz szeroko pojętej muzyki tanecznej. Zespół wystąpi w składzie: Rafał Karasiewicz (key), Adam Wendt (sax), Tomasz Pacanowski (g), Tomasz Grabowy (bg), Artur Lipiński (dr) oraz gościnnie Krzesimir Dębski (viol). Program jaki zaprezentują znajdzie się na ich drugim CD.

 

7 grudnia - sala widowiskowa
Nova (Szwajcaria)
- Christian Zatta – guitar, composition
- Florian Bolliger – bass, visual
- Florian Hoesl – drums

NOVA zabierze Cię w audiowizualną podróż w czasie i przestrzeni. Zainspirowani kolorami i kształtami znanego i nieznanego wszechświata trio wędruje przez nieskończone przestrzenie muzycznego kosmosu, eksplorując nowe światy i tworząc futurystyczną atmosferę. Zespół łączy rockową, zwięzłą muzykę z kosmicznymi, filigranowymi dźwiękami. Muzyka zawiera wiele improwizowanych partii i ma surowy, analogowy charakter.

Przedstawieniu muzycznemu towarzyszą projekcje wideo, których NOVA używa do opowiadania historii podczas całego koncertu.

 

YES! TRIO (USA)
- Aaron Goldberg – piano
- Omer Avital – double bass
- Ali Jackson - drums

Zdj. Jean-Marc Lubrano

Ali, Aaron i Omer rozpoczęli wspólne występy w Nowym Jorku w 1993 roku. Wszyscy uczęszczali do New School for Jazz. „Spotkaliśmy się z nadzieją, że nauczymy się grać muzykę i grać ją dobrze razem. Zachęcaliśmy się nawzajem i inspirowaliśmy do dalszego działania. YES! Trio oferuje jedyną w swoim rodzaju spontaniczną i logiczną perspektywę w pakiecie trio jazzowego. To dźwięk przyszłości muzyki jazzowej. Jazz związany ze swoimi korzeniami, otwarty na świat i sięgający w przyszłość.” (Ali Jackson)

 

8 grudnia - sala widowiskowa
YAROSH ORGAN TRIO feat. Katarzyna Mirowska (PL)
- Katarzyna Mirowska - vocal
- Przemysław Jarosz – drums
- Kajetan Galas – Hammond  
- Tomasz Pruchnicki – sax

Jedna z najciekawszych na polskiej scenie formacji jazzowych wystąpi z towarzyszeniem uzdolnionej wokalistki Katarzyny Mirowskiej.

„(…) Jest w tym świeżość podparta pełną współpracą składu: niezależnie, czy to szybszy „Summer Trip”, czy spokojna „Kołysanka”, słychać muzyczną demokrację. Płyty grup jazzowych, których liderami są perkusiści, to na naszej scenie raczej rzadkie sytuacje. Tym bardziej warto sięgnąć po krążek i przekonać się co przez wielu uważany za „muzyka tła” artysta ma do powiedzenia. A ma dość sporo.” Rafał Zieliński, Gazeta Wyborcza, Wrzesień 2016

Trio perkusisty Przemysława Jarosza, który po wielu latach współpracy z czołowymi artystami w Polsce, prezentuje własną muzykę. Do współpracy zaprosił Tomasza Pruchnickiego (saksofon) oraz Kajetana Galasa (organy Hammonda), z którymi zarejestrował debiutancki album z początkiem 2016 roku. Nowo powstały album trzech utytułowanych muzyków miał swoją premierę jesienią 2016r. i od tamtej pory muzycy koncertują promując ich muzykę. Niecodzienne na polskich scenach jazzowych organy Hammonda nadają charakterystycznego kolorytu brzmienia zespołu. Nie brak w tym brzmieniu bezpośrednich nawiązań do kanonu światowego mainstreamu jazzu, co połączone z autorskimi kompozycjami lidera zespołu tworzy niepowtarzalną, nową jakość. Repertuar tria to pełen wachlarz barw i nastrojów, które wspólnie tworzą monolityczną w swym charakterze opowieść.

Od kwietnia 2017, trio koncertuje również poszerzone do kwartetu o osobę Katarzyny Mirowskiej. Charyzma i zaangażowanie tej utalentowanej wokalistki, niezwykle harmonijnie wpisują się w estetykę muzyki tworzonej przez trio. Kompozycje Jarosza opatrzone tekstami Mirowskiej czynią cały repertuar niezwykle przystępny i jeszcze bardziej interesujący.

Przemysław Jarosz – perkusista związany z wrocławskim środowiskiem jazzowym od początku studiów na tamtejszej Akademii Muzycznej w 1999r. W czasie studiów finalista wielu konkursów i laureat kilku nagród zespołowych i indywidualnych. Współpracował z szeregiem czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Krystyna Stańko) występując na większości polskich festiwali jazzowych.

Od 2005r kontynuuje pracę dydaktyczną i naukową, w 2014r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, w dyscyplinie instrumentalistyka. Obecnie prowadzi klasę perkusji jazzowej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz klasę perkusji jazzowej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

GREG OSBY & TAL COHEN DUO (USA/Izrael)
- Greg Osby – sax
- Tal Cohen - piano

 

Greg Osby – jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu, współtwórca ruchu m-base, jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych saksofonistów współczesnego jazzu.

W latach 1980-1983 studiował w prestiżowym Berklee College of Music. Po studiach na stałe osiadł w Nowym Jorku. Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowych kompozycji oraz koncertów. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.

Biografia Grega Osby’ego to kawałek historii jazzu – od lat 80. występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall i Andrew Hill. Występował w każdym zakątku świata, na najważniejszych festiwalach jazzowych. Nagrał piętnaście albumów dla legendarnego Blue Note Records. W 2008 roku, Osby uruchomił własną wytwórnię – Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu dzisiejszych, najzdolniejszych artystów z całego świata. Osby wciąż szuka nowych talentów, którym umożliwia zaistnienie na rynku jazzowym.

Tal Cohen urodzony 30 lat temu w Izraelu, wychowany w Australii, pianista i kompozytor, to jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych muzyków na dzisiejszej scenie jazzowej, jest laureatem wielu nagród, w tym Wielkiej Nagrody prestiżowego Krajowego Konkursu Pianistycznego im. Barry’ego Harrisa oraz nagrody Narodowego Stowarzyszenia Pianistyki Jazzowej. Jego nowa płyta „Gentle Giants” zyskała wielkie uznanie, w tym 4 gwiazdki w prestiżowym magazynie „Down Beat”. Unikatowa wiza „genius” została mu przyznana przez władze Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. Tal Cohen stale koncertuje na całym świecie prezentując swój unikalny styl muzyki improwizowanej. Ostatnio podczas koncertu w wypełnionej po brzegi operze w Sydney, otrzymał nagrodę Freedman Fellowship, która zapewniła mu kontrakt płytowy.

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone