• Slider 801
  • Slider 788
  • Slider 796
  • Slider 798
  • Slider 795
  • Slider 799
  • Slider 800
  • Slider 672

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego, ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje cztery dziedziny twórczości: plastykę, muzykę, kreację słowa i literaturę.

Otwarty dla młodzieży i dorosłych, również niepełnosprawnych, tworzących amatorsko i chcących ukazać otaczający świat poprzez wybrany przez siebie artystyczny i oryginalny sposób. Inspiracją działań będą m. in. wybrane utwory Ignacego Krasickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego Oświecenia, autora pierwszej powieści satyrycznej.

Wyjątkowo w tym roku inicjatywę uzupełnią bezpłatne warsztaty, otwarte dla wszystkich zainteresowanych wybraną dziedziną sztuki. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lipca. Szczegóły w regulaminie.

Część działań będzie odbywać się w Dubiecku, miejscowości od wieków kojarzonej z rodem Krasickich i mieszczącym się tam Zamku. Zajęcia warsztatowe z czterech dziedzin, wystawa, prelekcja oraz wyjazd do Galerii A. Mleczki poprzedzą konkurs, którego Finał połączony z rozdaniem nagród umożliwi wszystkim uczestnikom poznanie nawzajem swojej twórczości i będzie formą integracji tak zróżnicowanej grupy. Powstanie album, film i płyta z utworami wokalnymi.

Terminarz wydarzenia przedstawia się następująco:

Od 1 lipca do 20/25 września – przesyłanie zgłoszeń, prac do konkursu "Złota Szpila".

Do 15 lipca - zgłoszenia na warsztaty.

2 - 5 sierpnia - warsztaty z piosenki satyrycznej, prowadzi Justyna Szafran.

10 - 12 sierpnia - warsztaty plastyczne, prowadzi Henryk Cebula.

18 - 21 sierpnia - warsztaty z kreacji słowa, prowadzi prof. Józefa Zając-Jamróz.

9 - 11 września - warsztaty literackie - prowadzi dr Jan Zięba.

9 października – przesłuchania recytatorów i wokalistów.

16 października, godz. 17:00 – finał połączony z ogłoszeniem wyników ze wszystkich czterech dziedzin, rozdaniem nagród, otwarciem wystawy pokonkursowej i koncertem laureatów - zamek w Dubiecku.

 

 

 

 

Prowadzący warsztaty:

Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) - aktorka, reżyserka, profesor AST w Krakowie, laureatka festiwali teatrów jednego aktora i małych form teatralnych. Prowadzi profesjonalny, nieinstytucjonalny teatr Proscenium w Krakowie, w ramach którego realizuje projekty artystyczne, (Teatralny Hyde Park). Za spektakl "Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś" otrzymała nagrodę specjalną im. Stanisława Wyspiańskiego (2021 r.).

Zdjęcie Ziuty ZającównyZiuta Zającówna, zdj. biesiada.horyniec.info

 

Justyna Szafran - aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury Przeglądu. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna oraz Nagrodą Honorową Miasta Wrocław "Wratislavia Grato Animo”. Od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ze znaczącymi rolami w takich spektaklach jak: „Mandarynki i Pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Dzieje Grzechu”, „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”, wielokrotnie nagradzana za monodramy „Rzecze Budda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”. Artystka ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: "Łagodna", "Nie ma".

Justyna Szafran, zdj. Katarzyna Pietruska

 

Henryk Cebula jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na wydziale rzeźby uzyskał u prof. Jerzego Bandury w 1981 roku.

Zajmuje się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, rzeźbą i medalierstwem. Od 30 lat jest pedagogiem w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Zorganizował 98 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 800 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Wystawiał w Azji, obu Amerykach, Australii oraz wszystkich krajach Europy. Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie „Ławeczka Edwarda Kieferlinga” w Jarosławiu. W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku Prometej, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost i innych. Prowadził stałe rubryki „Cebula przyprawia życie” i „Cebula z pogranicza” w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony.

Jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2000 roku uzyskał nagrodę Jarosław, a w roku 2002 Ratusz Przeworski. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie nagrodziło go dwukrotnie nagrodą Eryk[3] oraz Srebrną Szpilką. Zdobył 113 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku prowadzi galerię satyry „Pirania” w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Jest członkiem grupy artystycznej „Czwórka bez sternika”, którą założył. W 2001 roku ukazał się album "Henryk Cebula 25 lat rysowania".

Henryk CebulaHenryk Cebula

 

dr Jan Zięba - doktor nauk humanistycznych, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek i szkiców poświęconych głównie polskiej literaturze XX wieku. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe skupiają się na obszarach, w których literatura styka się z przyrodą (ekokrytyka, ekopoezja) oraz ekonomią (ekonomia literatury). Od piętnastu lat związany zawodowo z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, gdzie prowadził zajęcia literaturoznawcze dla studentów oraz pełnił funkcję dyrektora Instytutu Humanistycznego. Chętnie angażuje się w wydarzenia popularyzujące język i literaturę polską. Członek Społecznej Rady Programowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Wolne chwile poświęca na bieganie, a zimą na narciarskie wędrówki.

dr Jan Zięba

 

 

                   

 

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Całkowita kwota zadania: 89 200,00 zł

w tym: kwota dofinansowania ze środków MKDNiS 54 000,00 zł, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego 34 900,00 zł, środków własnych 300,00 zł

 

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego, ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje cztery dziedziny twórczości: plastykę, muzykę, kreację słowa i literaturę.

Otwarty dla młodzieży i dorosłych, również niepełnosprawnych, tworzących amatorsko i chcących ukazać otaczający świat poprzez wybrany przez siebie artystyczny i oryginalny sposób. Inspiracją działań będą m. in. wybrane utwory Ignacego Krasickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego Oświecenia, autora pierwszej powieści satyrycznej.

Wyjątkowo w tym roku inicjatywę uzupełnią bezpłatne warsztaty, otwarte dla wszystkich zainteresowanych wybraną dziedziną sztuki.

 

 

 

Relacja z warsztatów piosenki satyrycznej

 

Obejrzyj zdjęcia z koncertu finałowego warsztatów piosenki satyrycznej

Zdj. Jarosław Perduta

 

Obejrzyj film z koncertu finałowego warsztatów piosenki satyrycznej

 

 

 

Zobacz zdjęcia z recitalu Justyny Szafran

Zdj. Jarosław Perduta

 

Relacja z warsztatów plastycznych

 

Wycieczka uczestników warsztatów plastycznych "Złotej Szpili" do Muzeum T. Kantora w Wielopolu Skrzyńskim i Kościoła św. Mikołaja w Brzezinach

 

Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia warsztatów literackich

 

Zobacz zdjęcia z drugiego i trzeciego dnia warsztatów literackich

 

Obejrzyj zdjęcia z finału

 

O Złotej Szpili w Studio Lato TVP 3 Rzeszów (12.08.2021 r., od 15:09 minuty)

 

 

 

Protokół z rozstrzygnięcia

 

Zobacz nagrodzone prace

 

PLIKI DO POBRANIA
  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone