Centrum Kulturalne od lat sięga do lokalnego dziedzictwa, przywołując ważne postacie i ich dzieła współczesnym. Temu służyła rekonstrukcja tablicy poświęcona Leonardowi Tarnawskiemu (znajduje się w sali widowiskowej CK), tablica poświęcona Tarnawskim przy ul. Grodzkiej, sesja naukowa z okazji rocznicy urodzin Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Miło nam poinformować, że za niedługo zostaną odsłonięte portrety na budynku, w którym jest siedziba instytucji. To pomysł wykorzystujący popularną formę muralu do realizacji wspomnianych wyżej celów.

Proponowane postaci to znaczący dla polskiego dziedzictwa twórcy. O ich wyborze zdecydowała rozpoznawalność oraz fakt, iż pochodzą z Ziemi Przemyskiej.

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki – polski encyklopedysta, wybitny poeta, prozaik, publicysta, działacz społeczny doby Oświecenia. Twórca o potężnym dorobku literackim. Urodził się w Dubiecku, studiował  siedem lat w Kolegium Ojców Jezuitów we Lwowie, w Przemyślu pełnił posługę kapłańską, był kustoszem kapituły archikatedralnej we Lwowie.

Andrzej Maksymilian hr. Fredro –  nazywany polskim Tacytem, pisarz epoki Baroku,  historyk, filozof, fundator Kalwarii Pacławskiej, kasztelan lwowski, wojewoda podolski, sędzia kapturowy ziemi lwowskiej, zasłużony dla obrony Rzeczypospolitej itd. Urodził się i zmarł w Przemyślu. Pisał w języku łacińskim i polskim. Zebrał
i opracował „Przysłowia mów potocznych, obyczaje radne i wojenne’’.

Aleksander hr. Fredro – najwybitniejszy komediopisarz polski, pisarz, poeta ,oficer, wolnomularz. Urodzony w Surochowie koło Jarosławia, zmarł we Lwowie. Twórca okresu, o potężnym dorobku literackim, na który składają się komedie, dzienniki czasów napoleońskich, pisał też wiersze, aforyzmy, bajki.