30 czerwca 2023 r. w klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbył się wyjątkowy „Wieczór z Poezją”, który tym razem w całości poświęciliśmy poezji Aleksandra Fredry. W ten sposób uczciliśmy jego okrągłą 230.  rocznicę urodzin i przyłączyliśmy się do tegorocznych Obchodów Roku Fredry, który ustanowił Sejm RP.

Podczas  „Wieczoru z poezją” przedstawiona została postać tego wybitnego pisarza oraz jego twórczość trochę mniej znana. Jego wiersze na pewno nie są tak znane i popularne jak komedie, które wciąż nas zachwycają i bawią.

„Spotkanie z Fredrą”  rozpoczęły - Małgorzata Stec, która specjalnie na ten wieczór napisała okazjonalny wiersz oraz Maria Żemełko, która przypomniała bajki Fredry, obie są członkiniami Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.

Wiersze Aleksandra Fredry mięliśmy okazję usłyszeć w pięknej interpretacji młodych aktorów przemyskiego Teatru Fredreum. Serdecznie przy tym dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w realizacji wieczoru aktorom i  pani  Krystynie  Maresch-Knapek, prezesce  Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”, która w swojej relacji z wydarzenia napisała tak:

„Piątkowy wieczór minął w atmosferze miłości, refleksji i zadumy. W Centrum Kulturalnym w Przemyślu z okazji "Roku Aleksandra Fredry" odbyło się spotkanie z ponadczasową twórczością tego wybitnego komediopisarza i poety. W ten wyjątkowy nastrój wprowadziła nas Małgorzata Stec czytając własny utwór poświęcony A. Fredrze i Maria Żemełko prezentując bajki tegoż autora: "Małpa w kąpieli" i "Paweł i Gaweł". Jarosław Fedasz i Bernadetta Janduła , narratorzy tego wydarzenia, zapoznali uczestników spotkania z życiem i twórczością Fredry oddając głos Marcie Dyrkacz, Marcinowi Orłosiowi i Grzegorzowi Powąsce, którzy czytali Jego wiersze odnoszące się do różnych przeżyć komediopisarza. Dotyczyły one: miłości, posłowania i refleksji.

Spotkanie zakończyło się żartobliwym utworem Mariusza Olbromskiego "Rozmowa z Fredrą", który zachęcał obecnych do zapoznania się z Tym jakże wciąż aktualnym autorem.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Jolancie Nowak za zaproszenie nas do współpracy nad tym wydarzeniem życząc dużo weny twórczej i powodzenia w dalszej pracy” .

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII