Strona główna

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Archiwum

baner archiwum


Może być grafiką pop art przedstawiającą tekst „niewinni czarodzieje POPIÓŁ DIAMENT WSZYSTKO NA SPRZEDAZ BEZ ZNIECZULENIA WESELE KRONIKA KRC KA WYPAIDIKOW MIŁOSNYCH KRAiOBRAZ PO BiTWIE BRZEZINA CZŁOWIEK z ZMARMURU STIEMIATBIECANAT NIEMIA BIECANA stawarzyazunie rzysza studyjnych Wajda re-wizje दभे marzec,-grudzień2026 marzec,- grudzień 2026”
10 filmów | marzec–grudzień 2026 w Kinie Centrum

W setną rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza do kilkudziesięciu kin studyjnych na wyjątkowy przegląd „WAJDA: re-wizje” – cykl dziesięciu filmów jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina. To nie tylko hołd dla dorobku reżysera, lecz także ponowne spojrzenie na jego dzieła: odczytywane dziś na nowo, w innym kontekście historycznym i społecznym, wciąż poruszają, prowokują i inspirują.

Andrzej Wajda to jedyny polski twórca uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości i zarazem jedna z najważniejszych postaci światowej kinematografii. Reżyser, scenarzysta, inscenizator teatralny, kierownik artystyczny legendarnego Zespołu Filmowego „X”, pedagog, działacz opozycji demokratycznej, dla którego kino stanowiło zobowiązanie artystyczne, obywatelskie i moralne.

Choć dziś bywa postrzegany jako twórca pomnikowy, należący do przeszłości, Wajda pozostaje reżyserem zaskakująco nowoczesnym. Jego filmy do dziś zachwycają narracyjnym mistrzostwem, dynamiką rytmu, malarską wrażliwością i intensywną metaforyką. Był demiurgiem planu filmowego – zawsze perfekcyjnie przygotowanym, pełnym energii i pasji, z ogromną czułością podchodzącym do aktorów i współpracowników. Odkrywał talenty, inspirował młodszych twórców i potrafił wydobywać maksimum możliwości z całych zespołów artystycznych.

Przegląd rozpocznie się w marcu, w miesiącu urodzin Reżysera a potrwa do grudnia. Mini-retrospektywa „WAJDA: re-wizje” ma na celu przywrócenie Wajdy jako twórcy aktualnego – nowoczesnego, młodzieńczego w ekspresji i niezwykle dynamicznego – reżysera, który zawsze trzymał rękę na pulsie współczesnej kultury i z niezwykłą przenikliwością opowiadał o młodych ludziach uwikłanych w historię, politykę i narodowe mity. Dobór filmów podkreśla różnorodność jego dorobku: obok arcydzieł powszechnie uznanych pojawiają się tytuły, które dziś szczególnie domagają się reinterpretacji a program przeglądu został ułożony w rytmie kalendarza – każdy miesiąc przynosi inny tytuł, korespondujący z porą roku, nastrojem i tematyką filmu. Cykl otwiera „Popiół i diament” (1958) – film szczególny: najważniejszy i najbardziej osobisty w dorobku Wajdy.

Harmonogram przeglądu „WAJDA: re-wizje”:

  • MARZEC – Popiół i diament (1958)
    Ikona polskiej szkoły filmowej, film-symbol i punkt odniesienia dla całej twórczości Wajdy.
  • KWIECIEŃ – Wesele (1972)
    Narodowy dramat i rozrachunek z polskością – idealny moment przed maturami.

  • MAJ – Niewinni czarodzieje (1960)
    Film o młodości, miłości i rytmie miasta – z wyraźnie majowym klimatem

  • CZERWIEC – Człowiek z marmuru (1977)
    Jedno z najważniejszych dzieł kina zaangażowanego, aktualne i dziś.

  • LIPIEC – Brzezina (1970)
    Kameralna opowieść o życiu, śmierci i naturze.

  • SIERPIEŃ – Kronika wypadków miłosnych (1985)
    Historia miłości rozgrywająca się w przededniu wojny – pożegnanie pewnej epoki.

  • WRZESIEŃ – Krajobraz po bitwie (1970)
    Miłość w cieniu wojny, który nie znika wraz z końcem walk.

  • PAŹDZIERNIK – Bez znieczulenia (1978)
    Stale aktualny film o opresji, polityce i osobistym rozpadzie.

  • LISTOPAD – Ziemia obiecana (1974)
    Monumentalne dzieło o narodzinach kapitalizmu i cenie sukcesu.

  • GRUDZIEŃ – Wszystko na sprzedaż (1968)
    Autotematyczny, zimowy film o stracie i pamięci w przededniu 60. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego.



„WAJDA: re-wizje” to zaproszenie do dialogu z klasyką – do ponownego spotkania z filmami, które współtworzyły naszą wrażliwość i język kina. Przegląd kierujemy zarówno do widzów, którzy dorastali z filmami Wajdy, jak i do młodszej publiczności, dla której będzie to pierwsze spotkanie z jego twórczością na dużym ekranie.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: prof. Rafał Syska
Partner Główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Projekt finansowany ze środków: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego