Strona główna

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Archiwum

baner archiwum

 11 stycznia br. w Pawłosiowie odbył się  26. Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki”. W Przeglądzie zaprezentowało się piętnaście grup śpiewaczych z trzech powiatów: lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego. Przegląd tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Pawłosiowie.

Wykonawcy zaprezentowali różnorodny repertuar kolędniczy poszczególnych miejscowości, składający się m.in. z tekstów dawnych kolęd, pastorałek i kantyczek. Oprócz tradycyjnych, pięknych tekstów wybrzmiały unikatowe, regionalne melodie – przekazywane z pokolenia na pokolenie, które nadawały Przeglądowi wyjątkowego charakteru. Poziom tegorocznego Przeglądu był niezwykle wysoki i wyrównany, co podkreślali kilkukrotnie jurorzy w składzie: Agata Hemon–folklorysta z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Katarzyna Ignas – etnograf z Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku oraz Bartosz Gałązka – etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po zakończeniu prezentacji konkursowych i w oczekiwaniu na werdykt jury, dla uczestników i wszystkich gości zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna- Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Pąsowa Róża” z Jarosławia w spektaklu „Opowieść wigilijna” według Charlesa Dickensa. W ramach koncertu towarzyszącego wydarzeniu wystąpił Zespół Folklorystyczny „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa. Przegląd zakończył się odczytaniem werdyktu oraz wręczeniem nagród pieniężnych, ufundowanych przez Wójta Gminy Pawłosiów, GOK Pawłosiów, Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz nagród rzeczowych, ufundowanych przez  Starostę Jarosławskiego, pana Kamila Dziukiewicza. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście - pan Tomasz Lorenc - Wicewojewoda Podkarpacki, pani Anna Huk - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, pan Andrzej  Wyczawski – członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego. 

Organizatorami Przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie.

Patronat honorowy nad imprezą objął Pan Kamil Dziukiewicz  – Starosta Powiatu Jarosławskiego.
Patronat medialny sprawowali: Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska oraz Radio Fara.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołem oraz obejrzenia fotogalerii z wydarzenia.

Foto: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Pawłosiów