„Ocalałam z rzezi”

Ocalałam_2024
2024-03-12

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na projekcja filmu dokumentalnego „Ocalałam z rzezi" połączona ze spotkaniem z Józefą Bryg – główną bohaterką filmu oraz Maciejem Wojciechowskim – jego reżyserem.

Dokument opowiada historię Józefy Bryg, która wraz z rodziną została przesiedlona przez Sowietów w 1939 roku z Jarosławia do wsi Palikrowy. 12 marca 1944 r. miała tam miejsce zbrodnia dokonana przez 4. Pułk Policji SS, utworzony z ukraińskich ochotników do
14. Dywizji Grenadierów SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW. Zabito wówczas 365 Polaków. 6-letnia wówczas Józefa, cudem ocalała. Po siedemdziesięciu latach zdecydowała się publicznie o tym opowiedzieć. Dokładnie 12 marca 2024 r. mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. Dzięki obecności Pani Józefy podczas prezentacji, spotkanie będzie swego rodzaju żywą lekcją historii.

Projekcję filmu poprzedzi wprowadzenie dra Marcina Dumy – prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu.

Film został wyróżniony w 2019 r. na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oraz zdobył II nagrodę w kat. filmów o losach Polaków na Kresach Wschodnich na XV Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków 2020".

Termin i miejsce:

12 marca 2024 r., godz. 11.00