Film dokumentalny „Casus Belli. Po co komu ta wojna” – projekcja i debata

Casus_belli_po_co_komu_ta_wojna_2_1_1
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2023-05-12 09:15 - 13:15

 

Film dokumentalny „Casus Belli. Po co komu ta wojna?” – projekcja i debata

Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Fundacją Jagiellońską prowadzącą Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie zapraszają na projekcję filmu „Casus Belli. Po co komu ta wojna?”. Dokument opowiada o mechanizmach rosyjskiej agresji na przykładzie ataku na Gruzję w 2008 oraz na Ukrainę od 2014 roku. Głównymi bohaterami filmu są zwykli ludzie dotknięci tragedią wojny. W filmie występują także uczestnicy przedstawianych wydarzeń: były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, Mamuka Mamulaszwili, twórca Legionu Gruzińskiego, gen. Roman Polko, Małgorzata Gosiewska, red. Tomasz Sakiewicz oraz wiele innych postaci i komentatorów z Polski, Gruzji, Ukrainy. Realizacja filmu rozpoczęła się w 2020 roku, w międzyczasie nastąpiła kolejna fala rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie przewidywana przez twórców filmu. Projekcja filmu połączona będzie ze spotkaniem i debatą z reżyserem filmu – Michałem Orzechowskim oraz ekspertem ds. Rosji i Ukrainy - Michałem Boguckim.

Giorgi GogiberidzeMichał Bogucki ur.1946 rok Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seattle, Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Konsthall Malmo i Biennale Młodych w Paryżu. W stanie wojennym brał udział jako twórca i animator w wystawach niezależnych, realizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, organizowanych przez Janusza Boguckiego (ojca artysty). Był komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu.
Od 2007 roku jest organizatorem corocznych wystaw polskiej architektury, fotografii i malarstwa w Galerii Muzeum Narodowego w Tbilisi oraz prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi i na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Nikozji  w Gruzji.  W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.

 

 

 

 

 Wydarzenie odbędzie się 12 maja 2023 r., o godz. 11:00 w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Wstęp wolny – film przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia.

 
 

Terminy

  • 2023-05-12 09:15 - 13:15